Za nami cykl spotkań inauguracyjnych rozpoczynających realizację działań projektowych w ramach VI edycji „INTEGRY”. W dniach 25.03-10.04.2014r uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej na rzecz rodzin z problemami opiekuńczo – wychowawczymi oraz osób dotkniętych problemem bezdomności uczestniczyli w spotkaniach będących początkiem półtorarocznej przygody. Teraz przyszedł czas na realizację działań!
Celem wszystkich spotkań inauguracyjnych było zapoznanie uczestników i uczestniczek z celami realizowanego projektu, zasadami uczestnictwa oraz programem działań planowanych do realizacji. Przedstawiono kadrę zaangażowaną w realizację projektu oraz omówiono zasady współpracy. Wybrana forma inauguracji ogromnego przedsięwzięcia, jakim niewątpliwie jest realizacja PAL, wpłynęła na wzrost identyfikacji uczestników z realizowanym zadaniem, zmotywowała do działania oraz wzmocniła poczucie odpowiedzialności za działania podejmowane na rzecz poprawy własnej sytuacji. Uczestnicy i uczestniczki spotkania swoją frekwencją oraz nastawieniem już udowodnili swoje zaangażowanie w realizację działań na rzecz wspólnoty.
Wspólny czas był również okazją do lepszego poznania się uczestników ze sobą oraz wzmocnienia relacji z pracownikami MOPS. Spotkania przebiegły w miłej atmosferze i mamy nadzieję, że zmotywowały uczestników do aktywnego włączenia się w realizowany projekt.
Pierwsze z trzech spotkań inauguracyjnych odbyło się 25.03.2014 r. w Domu dla Bezdomnych, w którym brali udział uczestnicy PAL na rzecz osób dotkniętych problemem bezdomności oraz zaproszeni goście. Podczas pracy w zespołach złożonych z uczestników, zaproszonych gości oraz pracowników socjalnych, dyskutowano o idei oraz korzyściach płynących z udziału w PAL-u. Spotkanie uświetniły występy artystów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.
02.04.2014 r. w Gimnazjum nr 10 w Strzemieszycach odbyło się spotkanie dla uczestników PAL na rzecz rodzin z problemami opiekuńczo – wychowawczymi. Oprócz uczestniczek projektu w spotkaniu brali udział członkowie ich rodzin wraz z dziećmi. Komenda Miejska Policji odział w Ząbkowicach w ramach współpracy partnerskiej zorganizowała prelekcję dla dzieci pt. „Jak być bezpiecznym”, a podczas całego spotkania opiekę nad dziećmi sprawowali wolontariusze.
Ostatnie, kończące cykl spotkanie inauguracyjne PAL również na rzecz rodzin z problemami opiekuńczo – wychowawczymi odbyło się w dniu 10.04.2014 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Dąbrowie Górniczej. Zaproszeni uczestnicy i uczestniczki projektu wraz z rodzinami brali udział w spotkaniu, które składało się z części mającej na celu zapoznanie ze specyfiką projektu oraz części artystycznej – występu młodzieży z ZSO nr 2. W trakcie spotkania opiekę i aktywnie spędzony czas najmłodszym uczestnikom spotkania zapewnili zaproszeni wolontariusze.
Po oficjalnym rozpoczęciu przyszedł czas na realizację działań. Pierwszą z zaplanowanych dla uczestników i uczestniczek projektu form wsparcia są zajęcia realizowane przez Klub Integracji Społecznej. Pracownice KIS opracowały program zajęć dostosowany do potrzeb poszczególnych grup objętych wsparciem w ramach projektu. Pierwsze zajęcia odbyły się 02.04.2014 r. Na kwiecień zaplanowano realizację zajęć motywacyjnych, zajęć z zakresu identyfikowania lokalnych zasobów oraz zajęć o aktualnej obecnie tematyce budżetu partycypacyjnego.
Wszystkie zajęcia odbywają się w podziale na grupy, by zapewnić atmosferę sprzyjającą pracy.
Projekt „INTEGRA – program integracji zawodowej i społecznej osób w Dąbrowie Górniczej” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 – Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.