Spotkania odbyły się: 27 maja w Domu dla Bezdomnych CARITAS, 29 maja w ZSO nr 2 w Dąbrowie Górniczej oraz 12 czerwca w Zespole Pomocy Środowiskowej nr 3 w Strzemieszycach. Miały one na celu odnalezienie płaszczyzn porozumienia, zaplanowanie wspólnych działań, które będą realizowane na rzecz poprawy funkcjonowania uczestników projektu.
Organizatorzy przygotowali prezentacje multimedialne, które przybliżyły ideę projektu,cele i zasady PAL-u, zaprezentowały zaplanowane działania oraz przedstawiły te, które dotychczas udało się zrealizować. Prezentacje były punktem wyjścia do rozmów na temat możliwości wsparcia działań projektowych. Dyskusja zaowocowała licznymi pomysłami dotyczącymi obszarów i zakresu dalszej współpracy.
Podczas dyskusji padło wiele ciekawych propozycji wsparcia działań projektowych: Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zaprosiła dzieciaki naszych PALowiczów do świetlic które prowadzi oraz zaproponowała pomoc specjalistyczną. Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” zaoferował bezpłatne zwiedzane Muzeum, Kopalni Ćwiczebnej oraz Parku Historyczno – Militarnego „Reduta” dla wszystkich osób biorących udział w programie oraz ich rodzin.
Spotkania upłynęły w miłej i przyjaznej atmosferze dialogu między obecnymi przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej a zaproszonymi gośćmi. Wszyscy Partnerzy wyrazili chęć wsparcia realizacji Programów.
W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele: Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenia „Dąbrowa na Plus”, Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, Gimnazjum nr 10, Komisariatu Policji w Dąbrowie Górniczej – Ząbkowicach, Parafii PW NMP z Góry Karmel Strzemieszyce Małe, Parafii PW Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach Wielkich, Szkoły Podstawowej nr 5 w Dąbrowie Górniczej, Szkoły podstawowej nr 17 w Dąbrowie Górniczej, Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Górniczej, ZSO nr 2 w Dąbrowie Górniczej, Przedszkola „Tęczowa Kraina” w Dąbrowie Górniczej, Fundacji „Godne Życie”, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Dąbrowie Górniczej oraz Dzielnicowi.
Licząc na owocną współpracę serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom za zaangażowanie i wsparcie!!!
PALowicze Małolatom
Uczestnicy PAL na rzecz osób bezdomnych z zaangażowaniem wsparli organizację III Festynu pn. „Dzień Małolata”, który odbył się 12 czerwca na boisku UKS Przemsza w Okradzionowie. Organizatorem festynu było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży „MAŁOLAT” z którym MOPS nawiązał współpracę w ramach realizacji „INTEGRY”.
Wśród atrakcji nie zabrakło występów wokalno – tanecznych przedszkolaków i uczniów lokalnych szkół i przedszkola, rozgrywek sportowych, malowania twarzy, olimpiady sportów niecodziennych i wielu innych rozrywek.
Na aktywnych „małolatów” czekał poczęstunek i wspólne grillowanie, za przygotowanie których odpowiedzialni byli 3 wolontariusze – mieszkańcy Domu dla Bezdomnych realizujący umowy PAL. Przyrządzane przez nich kiełbaski, szaszłyki i hamburgery cieszyły się bardzo dużym powodzeniem wśród uczestników festynu. Panowie pomagali również przy rozkładaniu namiotów i grilla, a gdy impreza dobiegła końca czynnie uczestniczyli w sprzątaniu.
Palowicze zmęczeni, ale zadowoleni przyznali, że wolontariat na tego typu inicjatywach daje dużo satysfakcji. Wśród śmiechu, śpiewu i naturalnej radości dzieci zupełnie zapomina się o problemach z jakimi na co dzień spotykają się osoby bezdomne.
Gotujemy z PALem!
W kraju nad Wisłą nastała moda na gotowanie: gotują gwiazdy, politycy, dziennikarze… Gotują i nasi PALowicze!
Rozpoczął się cykl treningów umiejętności kulinarnych dla uczestników i uczestniczek Programu Aktywności Lokalnej na rzecz rodzin z problemami opiekuńczo – wychowawczymi.
Podczas zajęć PALowicze uczą się planować i przygotowywać proste posiłki, układać jadłospisy, obsługiwać sprzęt kuchenny, przechowywać żywność. Trening zostanie przeprowadzony w okresie od czerwca do września, a zajęcia odbywają się w podziale na grupy.
Przepis na sukces? Garść miłej atmosfery, ogrom smakowitej wiedzy, wykwalifikowany trener i szczypta zaangażowania. Uczestnicy już nie mogą doczekać się kolejnej części treningu!